کل نماهای صفحه

۱۳۹۵ اسفند ۱۰, سه‌شنبه

روز_جهانی_زن سخنرانی #مریم_رجوی در میزگرد «زنان در رهبری، تجربه مقاومت ایران


بخش‌هایی از مصاحبه مجله فرانسوی ویمن ساید با مریم رجوی، مریم جوی- یک ایران جدید؟


۲۳فروردین۱۳۹۶(۱۲ آوریل ۲۰۱۷)
رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، مریم رجوی به‌خاطر مخالفتش با رژیم جمهوری اسلامی ایران و به‌خاطر مواضعش در مورد دموکراسی، جدایی دین از دولت و برابری زن و مرد شناخته شده است. دیدار با او ضروری شده بود.

وضعیت زنان، امروز در ایران چیست؟
در یک تصویر کلی، موقعیت امروز زنان ایران این است: یک انرژی متراکم حبس‌شده یا یک فنر فشرده شده که برای جهش و پیشرفت بیتابی می‌کند؛ اما دیوار سربی ولایت فقیه راهاش را سد کرده است.
در جهان امروز، کشوری که یکی از ظالمانه‌ترین شرایط علیه زنان در آن حاکم است، ایران است. آخوندها از روز اول با انواع اجبارها زنان را هدف سركوب و تبعیض سیستماتیک قرار دادند.
از نظر اقتصادی، از جمعیت ۸۰میلیونی ایران، ۴۵ میلیون نفر جمعیت غیرفعال محسوب می‌شوند. نزدیک به ۹۰ درصد این جمعیت غیرفعال زنان هستند. رکود عمیق اقتصادی که از سال ۲۰۰۸ شروع شده قربانیانش زنان هستند. از ۲۴ میلیون خانواده ایرانی یک هشتمشان توسط زنان سرپرستی می‌شوند. که همگی در فقر دردناکی بسر می‌برند.
در یک دهه اخیر ده‌ها هزار زن شغل خود را از دست داده و مشارکت اقتصادی زنان در ایران فقط به ۱۴ درصد محدود شده است. نسبت زنان بیکار دو برابر مردان است، فروش نوزاد، شیوه امرار معاش زنان تیره‌بخت شده است. در تهران کم نیست خیابان‌هایی که در آن آگهی فروش نوزاد نصب شده است. شمار زنان کارتن‌خواب فقط در تهران پنج هزار نفر است و سال به‌سال بر شمار زنان خیابانی اضافه می‌شود.
#مریم_رجوی
#مریم_رجوی
#مریم_رجوی
#مریم_رجوی
در رویارویی با رژیم ولایت فقیه، شرکت فعال زنان یک تحول بزرگ بود که سنگ بنای مقاومت در برابر این رژیم را گذاشت.
شرکت زنان در این مبارزه از نظر کمی گسترده بود. و از نظر کیفی بسیار اثرگذار و فداکار. در مبارزه با رژیم بنیادگرای حاکم ده‌ها هزار زن شکنجه شدند یا به‌شهادت رسیدند. این وقایع به‌خصوص در دهه ۱۳۶۰ رخ داد.
اگر زنان انگیزه‌های نیرومندی نداشتند و اگر به افق روشن و پرشکوهی چشم ندوخته بودند، به‌طور قطع مرعوب شکنجه‌ها و کشتارهای بی‌رحمانه‌یی می‌شدند که در تاریخ معاصر کم‌نظیر است. اما این سرکوب‌ها آن‌ها را مصمم‌تر کرد. در تحولات پس از انقلاب ایران، نقش زنان به سرعت ارتقا یافت و آن‌ها محور جنبش و نبرد شدند.

امروز زنان، عمده مواضع هدایت‌کننده و کلیدی در جنبش مقاومت را به‌عهده گرفته‌اند. در پارلمان مقاومت نیز بیش از ۵۰درصد اعضا را زنان تشکیل می‌دهند.
آنچه رهنمون عمل زنان در مقاومت ایران بوده در چند نکته خلاصه می‌شود:
نخست این که مبارزه زنان این جنبش برای برابری، با مبارزه برای آزادی ایران عمیقاً آمیخته بوده و هست. بنابراین استبداد حاکم را که یک استبداد مذهبی است هدف قرار داده و با اجبارات دینی، زن‌ستیزی، و تبعیض‌های ضدانسانی‌اش در افتاده است.
دوم، با شی‌ءانگاری زن به‌یک ‌مبارزه ریشه‌یی دست زده و جنسیت‌گرایی را که ایدئولوژی و دیدگاه کانونی نابرابری است،‌ نفی کرده‌اند.
سوم، رسالت خود را در هدایت این جنبش یافته‌اند و این حقیقت را کشف و سپس در عمل اثبات کرده‌اند که نقش هژمونیک زنان در این پایداری یک مکانیزم رهایی‌بخش است.
چهارم، زنان پیشتاز هم‌چنین مبارزه خود را با تلاش و مبارزه مردان مقاوم و برابری طلب این جنبش همراه کرده‌اند و این امر را بخش مهمی از مسئولیت خود دیده‌اند که مردان این جنبش را در مبارزه علیه نابرابری و نگرش و فرهنگ مردسالارانه یاری کنند.

به‌مناسبت روز جهانیزن، یک کنفرانس بین‌المللی در آلبانی تحت عنوان زنان در رهبری سیاسی، با حضور مریم رجوی و شخصیت‌های سیاسی و مبارزان جنبش برابری از کشورهای مختلف جهان برگزار شد.
در این کنفرانس سخنرانی‌هایی پیرامون تهدید دیکتاتوری بنیادگرا و زن‌ستیز آخوندها، مقاومت زنان ایرانی در برابر رژیم ولایت فقیه و نقش راهگشای زنان پیشتاز و قهرمان اشرفی ایراد شد

سخنرانی ایوتا رادیکووانخست‌وزیر پیشین اسلواکی؛ کنفرانس بین‌المللی روز جهانی زن در آلبانی + فیلم

سخنرانی لیندا چاوز؛کنفرانس بین‌المللی روز جهانی زن در آلبانی + فیلم


سخنرانی نجیمه طاطایوزیر پیشین آموزش و پرورش مراکش؛ کنفرانس بین‌المللی روز جهانی زن در آلبانی + فیلم


پیام ریتا زوسموث رئیسپیشین مجلس فدرال آلمان به کنفرانس بین‌المللی روز جهانی زن در آلبانی + فیلم

دیدار مریم رجوی ازنمایشگاه عکس ۱۵۰ سال مبارزه زنان ایران در راه آزادی و آرمان برابری + فیلم

پیام مریم رجوی به جلسه «زنان نیروی تغییر» در استکهلم

در آستانه روز جهانی زن، این روز را به‌خواهرانم در سوئد و همه زنان جهان تبریک می‌گویم و از تلاش‌ها و فداکاری‌های زنانی که برای کسب آزادی و برابری مبارزه کرده‌اند، تقدیر می‌کنم.
روز جهانی زن، هم، افق پرشکوهی را یادآوری می‌کند که مبارزه زنان برای برابری پیش روی جامعه بشری گشوده و هم، نابرابری‌ و خشونت و بهره‌کشی دنیای کنونی علیه زنان را برجسته می‌سازد.
در جهان امروز، کشوری که یکی از ظالمانه‌ترین شرائط علیه زنان در آن حاکم است، ایران است.
ديكتاتوري مذهبي حاكم بر ايران، به بهانه مذهب و با سواستفاده از اسلام، از روز اول با انواع اجبارها و تبعیض‌ها همچون حجاب اجباري، زنان را هدف سركوب سیستماتیک قرار داده است.
قانون مدني آخوندها بر پايه تبعيض بين زن و مرد تنظيم شده، قانون جزايي آنها ارزش زن را نصف ارزش مرد محسوب كرده است.
طبق قانون شريعت آخوندها بسياري از فعاليت‌هاي زنان از جمله اٍعمال مالكيت، مسافرت، خروج از خانه، حق تحصيلات و حق اشتغال به تصمیم‌ها و خواست‌ مردان مشروط شده است. براساس قوانين خودساخته سركوبگرانه و زن ستيز ملاها دختر بچه‌هاي خردسال از سن ۱۳سالگي و در برخي نقاط از ۹ سالگي مي‌توانند به ازدواج در بيايند و يا مورد مجازات قرار بگيرند.
آن‌ها هم‌چنين رسوم منحطي مثل چند همسري، ازدواج موقت و راه بازكردن براي قتلهاي ناموسي را، به‌طور گسترده‌یی رايج كرده‌اند.
 

کنفرانس در آستانه روز جهانی زن با حضور نمایندگان برجسته هر دو مجلس مدافعان حقوق زنان و شخصیتهای سیاسی
در آستانه روز جهانی زن ، کنفرانسی در پارلمان انگلستان با شرکت نمایندگان هر دو مجلس این کشور از احزاب مختلف، مدافعان حقوق زنان ، حقوقدانان، شخصیت‌های سیاسی- اجتماعی، نماینده شورای ملی مقاومت در انگستان و شماری از اعضا و حامیان مقاومت برگزار شد. در این جلسه سخنرانان تبعیض سیستماتیک علیه زنان و نقض حقوق‌بشر و زن‌ستیزی نهادینه شده در حاکمیت آخوندها را محکوم کردند
ادامه گزارش کنفرانس

امروز اگرچه جنگ‌افروزی آخوندهای حاکم بر ایران در خاورمیانه و برنامه‌های اتمی و موشکی آن‌ها توجهات زیادی را جلب کرده، اما مهمترین واقعیت در ایران، یک بحران عمیق سیاسی و اجتماعی، یک جامعه آماده تغییر و یک جنبش سازمان‌یافته است که در آن زنان نقش محوری دارند.
تحت حکومت آخوندی، زنان به‌طور سیستماتیک سركوب مي‌شوند. به‌طور متوسط روزانه ۲۰۰۰ زن به دليل عدم رعايت حجاب اجباري دستگير مي‌شوند. بر اساس قانون، زنان بايد باید تابع همسرشان باشند، از حق طلاق محروم‌اند و اگر جدا شوند حق سرپرستی کودک خود را ندارند. در قوانین جزایی حقوق زنان نصف حقوق مردان است، نرخ مشارکت زنان در بازار کار، فقط 14 درصد است.
خامنه‌ای، در شهریور ماه امسال دربیانیه‌یی اعلام کرد که نقش زنان مادری و خانه‌داری است و نقش مردان پدری و اقتصادی است. وی هم‌چنین خواستار تقویت سیاست‌های دولتی برای افزایش فرزندآوری مادران شد.
در واقع آخوندها با سرکوب زنان، کل جامعه را به‌بند کشیده‌اند. اما از طرف دیگر زنان ایران از جایگاه عمده‌یی در مقاومت علیه استبداد مذهبی برخوردارند. ده‌ها هزار زن در نبرد عليه ديكتاتوري مذهبي شکنجه و اعدام شدند. امروز زنان عمده مواضع کلیدی در جنبش مقاومت را به‌عهده گرفته‌اند. زنان بیش از 50 درصد اعضاي شوراي ملي مقاومت ايران را تشکیل می‌دهند. همزمان پایداری اعضای مقاومت در اشرف و لیبرتی به‌مدت 14 سال توسط زنان رهبری ‌شد. در واقع زنان نیروی تغییر در ایران محسوب می‌شوند.
به‌همین دلیل آخوندها، سال به‌سال بر حجم قوانین خود برای محدود ساختن زنان اضافه می‌کنند. دولت حسن روحانی که مدعی میانه‌روی است، جرأت نزدیک شدن به‌کم‌ترین رفرمی در قوانین رژیم را ندارد. در دوران او ده‌ها زن اعدام شده‌اند.
در برابر این وضعیت ما برای برابری زنان با مردان به‌پاخاسته‌ایم. برابری در عرصة‌ حقوقی و قضایی، برابری در خانواده، برابری در فرصت‌های اقتصادی و مشارکت فعال و برابر در رهبری سیاسی. ما برای آزادی و حق انتخاب آزادانه زنان در رابطه با پوشش،‌ ازدواج و حق طلاق برخاسته‌ایم.
متأسفانه دولت‌های غرب نسبت به‌سرکوب زنان ایران سکوت می‌کنند. آن‌ها زنان ایران را که با پدرخوانده بنیادگرایی اسلامی می‌جنگند، تنها گذاشته‌اند.
دیدار از ايران تحت حاكميت آخوندها و سکوت در برابر نقض حقوق بشر و اعدامهاي دستجمعي و نقض سيستماتيك حقوق زنان، مشروع كردن نقض حقوق بشر در ایران است.
دولت‌های غرب نباید بر این حقیقت چشم ببندند که حمایت فعال این رژیم از بنیادگرایی بوده که به لحاظ ایدئولوژیک و سیاسی راه سر برآوردن داعش را هموار کرده است.
از وقتی رژیم آخوندها قدرت را در ایران به دست گرفت، مجازاتهای وحشیانه و غیرانسانی بیشتری هم چون سنگسار به شکل قانون در آمد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر